Dice jail – Krotitelé draků

Dice jail – Krotitelé draků

Dice jail je způsob, jak při hraní stolních her „potrestat“ kostky, které házejí špatná čísla. A Matyáš od Krotitelů draků je proslavený tím, že na kostkách hází jenom to nejhorší, co daná situace ve hře vyžaduje. Jejich tehdejší produkční Alžběta přišla s nápadem, že by to pro něj mohl být hezký překvapivý dárek k začátku nové kampaně Dungeons and Dragons.

Zadání bylo jednoduché. Shrnuto do bodů:

Nemohli jsme se shodnout na velikosti. Alžběta prosazovala osmicentimetrový, aby byl dost velký. Mně to připadalo moc. Tak jsme dospěli ke kompromisu, že uděláme tři varianty. 8 cm, 6,5 cm a 5 cm a ty menší se přidělí ostatním hráčům dle potřeby.

Začal jsem 3D modelem, který jsme si po úpravách společně odsouhlasili. Vzhůru do tiskárny. Tisknul jsem samozřejmě jenom ty části, které má smysl tisklnout – základnu a střední a horní rámečky. Tyčky nemá cenu tisknout, bylo by s tím víc práce než užitku.

3D model dice jailu střední velikosti Tisk základny

Tyče mříží jsem udělal z bambusových špejlí. Řezat je nemělo cenu, příliš se třepily. Ale šly nádherně štípat kleštěma. I když to šlo snadno, byla to ta nejzdlouhavější část celého dice jailu.

Tištěné části je potřeba obrousit, aby se zahladila textura po 3D tisku (nemám rád, když je to vidět) a přestříkat tmelem ve spreji a znovu obrousit jemnou zrnitostí.

Seskládat všechno dohroamdy je už snadné, stačí trocha trpělivosti a kyanoakrylátového lepidla. Pak to dostalo černý základní nástřik, protože pod metalické barvy je černá univerzálně dobrá volba. A na to barvu gunmetal. Po zaschnutí jsem se pustil do rzi a špíny. Rád na vytvoření textury používám 3D gel. Má to konzistenci gelu na vlasy, po zaschnutí je transparentní a dá se to míchat s barvou i přetírat. Když gel zaschnul, opatlal jsem to štědrou vrstvou olejové hnědé barvy, která je na efekt rzi a špíny skvělá (ostatně je to oxid železa rozmíchaný v oleji, tak není divu, že to vypadá jako rez a špína).

Velký dice jail Velký dice jail Střední a malý dice jail