Dýka na LARP – keltské uzly

Dýka na LARP – keltské uzly

Měkčená LARPová dýka o délce 40 cm zdobená motivem keltských uzlů.

Rychlá jednoduchá larpová zbraň. Jílec je ze dvou kousků borovicového hranolu 10×30 mm. V nich je podélně vybraný žlábek, aby šly přiložit k sobě a šlo do nich po celé délce zasadit 5mm laminátové jádro. Obě půlky jílce jsem slepil PU lepidlem na dřevo, nechal vytvrdit a rašplí a brusným papírem opracoval do oválného tvaru. Příčka je vyříznutá a vybroušená z 8mm překližky.

Měkčení je z poretenu nařezaného na proužky. Nejprve jsem oblepil jádro, abych měl jistotu, že je měkčené ze všech stran a měkčení pevně drží. Potom jsem navrstvil měkčení i na hrany a následně ořezal nožem do požadovaného tvaru.

Detail na příčku Dýka s měkčenou čepelí

Specifikum téhle dýky je zdobení keltskými uzly, které jsem udělal pomocí 3D tiskárny. Vytiskl jsem 1 mm tlustý pásek s extrudovaným vzorem keltského uzlu. Pečlivě jsem vybrousil horní vrstvu, aby se ztratily stopy po tisku, a pomocí horkovzdušné pistole pásky nahřál, obtočil kolem jílce a přilepil kyanoakrylátovým lepidlem. Spoj jsem zahladil dvousložkovým tmelem a přebrousil, aby nebyla vidět spára.

Po nabarvení jsem zvýraznil rytiny pomocí černé olejové barvy – nanesl jsem ji štětcem do vzoru a protože olejové barvy dlouho nezasychají, jde snadno ubrouskem setřít ze všech míst, kde ji nechceme.

Detail rytin při barvení Detail hotových rytin Hotová dýka