Dýka na LARP – keltské uzly

8. června 2019.

Měkčená dýka na LARP dlouhá 40 cm a zdobená keltským motivem na jílci.


Měkčená LARPová dýka o délce 40 cm zdobená motivem keltských uzlů.

Rychlá jednoduchá larpová zbraň. Jílec je ze dvou kousků borovicového hranolu 10×30 mm. V nich je podélně vybraný žlábek, aby šly přiložit k sobě a šlo do nich po celé délce zasadit 5mm laminátové jádro. Obě půlky jílce jsem slepil PU lepidlem na dřevo, nechal vytvrdit a rašplí a brusným papírem opracoval do oválného tvaru. Příčka je vyříznutá a vybroušená z 8mm překližky.

Měkčení je z poretenu nařezaného na proužky. Nejprve jsem oblepil jádro, abych měl jistotu, že je měkčené ze všech stran a měkčení pevně drží. Potom jsem navrstvil měkčení i na hrany a následně ořezal nožem do požadovaného tvaru.

Detail na příčku
Detail na příčku
Dýka s měkčenou čepelí
Dýka s měkčenou čepelí

Specifikum téhle dýky je zdobení keltskými uzly, které jsem udělal pomocí 3D tiskárny. Vytiskl jsem 1 mm tlustý pásek s extrudovaným vzorem keltského uzlu. Pečlivě jsem vybrousil horní vrstvu, aby se ztratily stopy po tisku, a pomocí horkovzdušné pistole pásky nahřál, obtočil kolem jílce a přilepil kyanoakrylátovým lepidlem. Spoj jsem zahladil dvousložkovým tmelem a přebrousil, aby nebyla vidět spára.

Po nabarvení jsem zvýraznil rytiny pomocí černé olejové barvy – nanesl jsem ji štětcem do vzoru a protože olejové barvy dlouho nezasychají, jde snadno ubrouskem setřít ze všech míst, kde ji nechceme.

Detail rytin při barvení
Detail rytin při barvení
Detail hotových rytin
Detail hotových rytin
Hotová dýka
Hotová dýka