Kouzelnická hůlka – akát
14. dubna 2019.
Dřevěná kouzelnická hůlka zdobená rostlinným vzorem pomocí 3D tisku filamentem s příměsí dřeva.
Kouzelnická hůlka s následujícími vlastnostmi:
- Akátové dřevo
- Blána z dračího srdce
- 12 palců
Zdá se, že kouzelnické hůlky inspirované Kouzelnickým světem J. K. Rowlingové jsou velmi oblíbené. Touhle dobou jsem měl za sebou teprve dvě, a to jedna byla velmi obyčejná, skoro až primitivní. Přesto si kdosi z nějakého záhadného důvodu myslel, že požádat mě o vyrobení hůlky pro kouzelnický LARP bude dobrý nápad.
Ujasnili jsme si základní požadavky a zadání. 12 palců dlouhá, akátové dřevo, květinový vzor a měla by být padesát let stará - postava majitelky bude starší usedlá dáma, která si ji v deseti letech koupila od Olivandera.
Sehnat dřevo nebyl problém. Ve vesnici, kde jsem vyrůstal, akáty jsou a nedávno byl silný vítr. Stačilo jenom sebrat spadlou větev. Větve sice nejsou na výrobu hůlek ideální, střed má úplně jiné dřevo a často bývá měkčí, což není většinou žádoucí. Ale zato je sebrání větve snadné, rychlé a zadarmo.
Na výrobu jsem nepoužil žádný sofistikovaný nástroj typu soustruh. Hlavně proto, že jsem žádný touhle dobou neměl. Ale velmi snadno jsem si poradil jenom za pomocí pásové brusky. Šlo by se obejít i úplně bez elektrických nástrojů jenom s pomocí brusného papíru. Trvalo by to o trochu déle, bylo by to trochu víc práce, ale nebyl by to nijak zásadní problém.
Protože je rukojeť tak výrazně oddělená, rozhodl jsem se hůlku udělat ze dvou kousků, aby se mi s ní lépe pracovalo. Rukojeť jsem pomocí pilníčků vytvaroval do tvaru, který by měl připomínat listy nebo květ tulipánu a hůlku jsem na ni připevnil pomocí šroubu. Předvrtal jsem do rukojeti i do hůlky menší dírku, do rukojeti jsem zašrouboval vrut do poloviny délky, kleštěma uštípnul hlavičku a našrouboval druhou část hůlky. Nádhera. Usnadnil jsem si práci a přesto mám velmi pevný spoj, který mi hůlku udrží pohromadě. Něco mi ovšem říká, že Olivander svoje hůlky takhle nevyrábí.
Květinový vzor jsem si taky usnadnil. Na takhle precizní řezbářské práce si opravdu netroufám. Na Internetu jsem si našel vzor s lístečky, vektorizoval a vytisknul na 3D tiskárně. Ovšem ne obyčejným plastem, ale použil jsem colorFabb woodFill - směs PLA a dřevěných pilin. Výtisk potom po přebroušení vypadá docela pěkně dřevěně. Tady se mi to velmi hodilo.
Postup připevňování lístečků je jednoduchý. Kapka kyanoakrylátového lepidla na začátku, pár lístečků nahřát horkovzdušnou pistolí, vytvarovat je podle hůlky, nechat zchladnout, kápnout na ně lepidlo, důkladně přilepit, a znovu, dokud nejsou všechny na svém místě.
Okraje lístečků maj z tisku ostré hrany. U rekvizit obecně hrany nevypadají dobře a téměř vždy je potřeba je aspoň trochu zakulatit. Vypadá to pak vždycky mnohem lépe.
A na závěr tmavou lazuru na dřevo a je to! Připadá mi to trochu škoda, akát má takové hezké žlutozelené dřevo, které by vypadalo moc zajímavě. Ale zadání je zadání a tmavě hnědá barva byla výslovně vyžádaná. Ale co, i tak to vypadá skvěle!