Star-Lord – Quad Blaster

10. září 2019.

Sci-fi pistole podle filmové předlohy Strážci Galaxie, kterou jsem vlastními silami modeloval a 3D tisknul.


Můj model si můžete stáhnout na Printables

Můj model si můžete stáhnout na MyMiniFactory

Když už tu máme zbraň pro Rocketa, tak bychom tu měli mít zbraně i pro Star-Lorda, že ano? Představuju si, že tenhle tvar by mohl být ideální pro 3D tisk. A je to od Marvela, takže už určitě někdo udělal nějaký pěkný model a zveřejnil ho na Internetu. Bude stačit ho jenom stáhnout a vytisknout, že ano? No, vlastně ne.

Dost lidí se sice snažilo, ale nenašel jsem nic, co by se mi aspoň trošku líbilo a hlavně co by bylo aspoň trošku přesné. Má tenhle problém řešení? Má. A dokonce dvě.

  1. Sednout si a čekat, až to někdo udělá.
  2. Naučit se udělat si model sám. Bude to snadné? Určitě bude.

A protože je naprosto zřejmé, že to bude snadné, tak se hned pustím do práce. Dělal jsem na tom po večerech, když byla nálada. A už za čtyři měsíce jsem měl hotovo! Přiznávám, že jsem se občas flákal a když nálada nebyla, což se dělo často, tak jsem to odložil.

Technicky to nebylo nic složitého. Stačilo se držet obrázků. Měl jsem k dispozici fotografie filmových replik, které byly použité pro marketingové účely v některých kinech, a taky práce ostatních modelářů, které jsem neustále porovnával mezi sebou.

Jak probíhalo modelování ve Fusion 360 krok za krokem si můžete prohlédnout na následujícím videu.

Většinu jsem tisknul z ABS, protože se brousí mnohem snáz než PLA. PLA jsem použil na pažbu a některé další malé díly.

A jak to tak u tištěných věcí chodí, broušení, tmelení, broušení a nástřik plničem nebo stříkacím tmelem a další broušení je základ dobře vypadající rekvizity. Na broušení drážek se hodí kulatý jehlový pilník.

ABS se snadno lepí acetonem, PLA se skvěle lepí kyanoakrylátovým lepidlem. V jednotlivých dílech jsou dírky, do kterých můžu zasunout kus drátku a zajistit si tak přesné umístění a orientaci přiléhajících dílů.

Vytištěný horní díl zbraně
Vytištěný horní díl zbraně
Díly pro horní část zbraně
Díly pro horní část zbraně
Slepená a obroušená horní část
Slepená a obroušená horní část
Vytmelený horní díl
Vytmelený horní díl
Připravený rám zbraně s pažbou
Připravený rám zbraně s pažbou
Všechny díly na oba blastery
Všechny díly na oba blastery

Další důležitá část je barvení. Jedna z nejlepších investic, kterou jsem pro výrobu rekvizit udělal, byl nákup airbrushe. Nikdy jsem se úplně nezkamarádil se štětcem, z nějakého důvodu mě štěce neposlouchají. Díky airbrushi jsem schopný dosáhnout alespoň částečně uspokojivých výsledků.

Touhle dobou většinou používám barvy Vallejo Model Air. Na téhle zbrani jsou tři nejdůležitější barevy. Základ je stříbrný, hlavně jsem udělal bronzové a tělo zbraně je nastříkané černě.

Na předloze je vidět jedna důležitá věc, a to, že černý nástřik je ošoupaný. U rekvizit se tohoto efektu dosahuje technikou suchého štětce (dry brush). Ale dá se to udělat i skutečným ošoupáním. Po důkladném zaschnutí ocelové barvy jsem okraje a místa, kde má být barva ošoupaná, natřel mezivrstvou, která je rozpustná ve vodě (chipping medium, někteří lidé na to úspěšně používají i lak na vlasy).

Jakmile mezivrstva zaschla, nanesl jsem černou vrstvu. Po jejím důkladném zaschnutí nastává zábavná část, kdy se vezme voda, namočí se místa, která chci ošoupat, a díky vodou rozpustné mezivrstvě se horní barva prostě odře. Dá se to tvrdým kartáčkem (mezizubní na to fungují moc dobře), ale taky se mi velmi osvědčilo jednoduše párátko.

Na závěr se to stabilizuje bezbarvým lakem.

Ukázka před a po ošoupání černé barvy
Ukázka před a po ošoupání černé barvy

Pažba je karbonová. V autodílech prodávají PVC fólie imitující texturu karbonových vláken. Tvaruje se pomocí horkovzdušné pistole. Není úplně určená na takhle zběsilé tvary, ale povedlo se mi ji s trochou trpělivosti dostat přesně tam, kam jsem chtěl.

Pažba potažená karbonovou PVC fólií
Pažba potažená karbonovou PVC fólií
Oba blastery složené, chybí jenom efekt očouzení
Oba blastery složené, chybí jenom efekt očouzení

Stříbrné části, zejména u ústí hlavně, jsou očouzené. Když se nerovnoměrně zahřívají některé kovy, tak se potahují oxidovanou vrstvou s odstíny podle teploty od modré po červenou. Airbrushem jsem nanesl vrstvu černé, transparentní modré a transparentní červené. Černou jsem lehce nanesl i na další části zbraně a drsnou stranou houbičky na nádobí jsem ji opatrně ošoupal.

Hotový quad blaster
Hotový quad blaster
Hotový quad blaster
Hotový quad blaster
Hotový quad blaster
Hotový quad blaster