Meč Uhtreda z Bebbanburgu – Poslední království

21. června 2023.

Meč Uhtreda z Bebbanburgu podle seriálu Poslední království/The Last Kingdom


Můj model si můžete stáhnout na Printables

3D tištěný cosplayový meč vyrobený podle seriálové předlohy:

Až do dneška jsem si myslel, že 3D tisk je vhodný pro čepele o maximální délce dýky. A že pro cokoli, co je velké jako meč, už je lepší EVA pěna. Ale rozhodl jsem se to zkusit.

Pořád si sice myslím, že na tuhle velikost není 3D tisk to nejvhodnější, ale zároveň vlastně vůbec není zdaleka tak špatný, jak jsem si myslel. Zejména když se střed vyztuží něčím pevným. Použil jsem laminátové jádro na výrobu LARPových zbraní 5×12 mm, které vede srkz celou čepel a jílec.

Pokud se chystáte tisknout něco, co možná někdy budete chtít třeba převážet v létě autem, nejspíš za žádných okolností nechcete použít PLA. Chápu vás, z PLA se tiskne prostě skvěle. Jenže má vážnou vadu. Měkne už při teplotách, které se mohou v autě na sluníčku celkem snadno vyskytnout. A byla by škoda si dát tolik práce s něčím, co se vám zkroutí po prvním větším transportu.

Navíc mi u PLA vadí, že je hodně tvrdé, a proto se obtížně brousí. ABS, nebo ještě lépe ASA, jsou podle mě mnohem lepší volby. Další příjemné plus je, že se rozpouští v acetonu, a tak se jím dají i díly snadno a extrémně pevně lepit.

Dlouho jsem nemodeloval, tak jsem si to musel trošku připomenout. Naštěstí je tvar Uhtredova meče jednoduchý, v podstatě historický, a jediné zdobení je jantarová hlavice.

Vytištěné díly čepele jsem nasunul na laminátovou tyč a slepil hustou kašičkou vyrobenou z ASA rozpuštěného v acetonu. Pak jsem kvůli své nedočkavosti udělal chybu. Zřejmě jsem příliš spěchal a nenechal spoje pořádně vyschnout. Ale projeví se až o něco později.

Slepená čepel se záštitou
Slepená čepel se záštitou

Teď přichází mnoje oblíbená fáze – broušení. Jsem asi jeden z mála, kdo tuhle část má rád. Pustím si seriál a relaxuju u toho. ASA jde brousit snadno, takže to byl příjemná zážitek.

Obvykle začnu hrubostí kolem 100, potom přestříkám silnovrstvým plničem nebo tmelem ve spreji. Tím většinou objevím nedokonalosti, které spravím buď dalším přebroušením (obvykle zrnitostí 240), nebo předtím použiju dvousložkový plnicí tmel, pokud je nedokonalost větší. A následně znovu přestříkám plničem. Potom je buď hotovo, nebo v případech, kdy mi hodně záleží na hladkosti, ještě namokro přebrousím něčím jemnějším, třeba 600.

Hladká, vybroušená a vytmelená čepel
Hladká, vybroušená a vytmelená čepel

Přesně v tomhle okamžiku se projevila moje předchozí nedočkavost. Nechal jsem meč ležet na stole, na který svítilo slunce. Protože všechen aceton v lepených spojích nebyl zřejmě ještě zcela vyschlý, tak se mi všechny spoje vyboulily a zpuchýřkovatěly, jak je vidět na následující fotce.

To znamená, že se musím vrátit k broušení. Abych líp viděl, kde zůstaly nedokonalosti, před jemným broušením jsem čepel nastříkal kontrastní (černou) podkladovou barvou. Díky ní jsem viděl, kde jsou vyvýšená místa i údolíčka, a brousil jsem tak dlouho, dokud jsem viděl, že černá barva nikde nezůstala.

Chyba! Vyboulené lepené spoje
Chyba! Vyboulené lepené spoje
Opravená, podruhé vybroušená čepel
Opravená, podruhé vybroušená čepel

Jako podkladovou barvu jsem zkusil Hobití ocelovou barvu na LARPové zbraně. Na zbraních potažených textilní páskou vypadá výborně a drží naprosto skvěle. Osvědčila se i pro plastové meče. Jenom je příliš hustá a při nanášení štětcem mi zanechávala stopy. Naředil jsem ji dvaceti procenty vody a aplikoval stříkací pistolí ve třech vrstvách, takže se mi povedlo mít krásný, rovnoměrný, mírně texturovaný povrch.

Základní ocelový nástřik
Základní ocelový nástřik

Jediná ikonická část meče je jeho jantarová hlavice. V seriálu se objeví v úplně prvním záběru. Původně má být plný bublinek a hmyzu, ale na přání budoucí majitelky jsem ho udělal čistý.

Jako předloha pro silikonovou formu je 3D tištěný kus.

Předloha pro formu
Předloha pro formu
Výroba silikonové formy
Výroba silikonové formy

Nejsem moc expert na míchání barev, a tak se mi ho povedlo udělat trochu červenější, než by měl být. Ale ne o moc.

Abych ho měl jak připevnit ke sloupku, z kusu drátu a termoplastu jsem pro něj udělal objímku. Přečnívající kusy drátu jsou vlepené do díry vyvrtané v jílci, aby opravdu pevně držel.

Odlévání epoxidového jantaru
Odlévání epoxidového jantaru
Objímka pro jantar
Objímka pro jantar

Chtěl jsem udělat ještě něco navíc a rozhodl jsem se pro rychlou pochvu. Je z EVA pěny polepené koženkou. Chtěl jsem obešít okraje ozdobným stehem, ale nakonec jsem to vzdal, protože to bylo hodně pracné.

Pěnová část pochvy
Pěnová část pochvy
Oblepování koženkou
Oblepování koženkou

Na závěr jsem jílec omotal provázkem a oblepil koženkou. A takto vypadá hotový meč.

Hotový meč
Hotový meč
Hotový meč
Hotový meč

Pro další fotky se můžete podívat na Instagram Broskvičky na sérii tří fotek: